Яка тепла підлога вибрати для квартири?
Майстри по укладанню теплих підлог — лише частина наших клієнтів. Більшість звичайних споживачів, які вперше цікавляться таким типом опалювальних систем. Ми вирішили підготувати ціле керівництво на цю тему, щоб допомогти розібратися з асортиментом і визначитися, якою тепла підлога краще підійде для опалення вашого будинку.
Основні типи інженерних систем для укладання теплих підлог
Теплі підлоги нагрівали бані ще в Давновому римі. Кам'яні плити зігрівало тепле повітря, що проходить під ними спеціальними каналами під впливом сили тяги. У 20-му столітті разом із поширенням насосів з'явився новий, водяний теплоносій. А слідом за ним у середині століття, коли населення отримало доступ до порівняно дешевої електроенергії, остаточно затвердилося наявні сьогодні різновиди теплих підлог: водяної й електричної.
Принцип роботи такий:
- У першому випадку обігрівання здійснюється проточною водою (розчином етиленгліколю) із загальної опалювальної системи трубами, які вмонтовані в підлозі.
- У другій під підлогу укладаються електропровідники, які нагріваються під час проходження через них струму.
Розглянемо системи докладніше.
Електрична тепла підлога
Ця група інженерних систем для підігрівання підлоги також поділяються на типи, Залежно від нагрівального елемента: на конвекційний та інфрачервоний.
До конвекційних відносять групу систем, в основі якої лежить нагрівальний елемент — кабель або нагрівальний мат. Елементи перетворюють струм, що проходить через них у тепло, який уже за допомогою фізичного контакту передається на поверхню підлоги тощо.
Розглянемо типи інженерних систем для електричної теплої статі.
Гнучкий кабель
Нагрівальний або Гнучкий кабель складається з 1-2 струмопровідних жил з екранованим шаром, внутрішньою ізоляцією та зовнішньою оболонкою.
Така система встановлюється в стяжку завтовшки від 3-5 см і рекомендується для монтажу під керамічну плитку, природний камінь, керамограніт, наливні підлоги, ламінат, паркетну, полівінілхлоридну плитку, лінолеум і килимлін.
Тобто, за фактом "кабель у стяжку" — це універсальна система типу "тепла підлога".
Чим ще добре електричне підігрівання підлоги за допомогою кабельного стяжки:
- потужність системи на м2 регулюється кроком укладання;
- така система залучає теплоємність самого матеріалу;
- такий варіант пожежобезпечний;
- гріючий кабель у стягуванні є теплоакумулювальною системою.
- можна монтувати в приміщеннях із високою вологістю.
Якісні системи вирізняються високим ККД, перетворять майже всю електроенергію на тепло. А правильний монтаж із використанням теплоізоляції нижнього шару зводить втрати практично до нуля.
Нагрівальні мати
Той самий кабель, але тонший і прокладений усередині спеціального плівкового мата для зручного монтажу — це нагрівальний мат або другий тип нагрівальної системи для теплих підлог.
Він укладається у стяжку меншої товщини (до 5-10 мм), або способом "в плитковий клей" (кабель буде розміщений в клейовому складі під лицьовим покриттям). Розмовна про тепла підлога якої краще — з кабельним або матовим монтажем, позначимо, що останній тип не підвищує заплановану висоту підлоги, а сітчаста мата робить встановлення зручнішим.
Інші переваги матів:
- Укладаються на готову цементно-піщану стяжку без потреби в додатковому заливанні;
- Зовсім незначно збільшують висоту підлог;
- Укладання мата під плитковий клей сприяє кращому прогріванню підлоги;
- Можна монтувати на стару підлогу з плитки, бетону або дерева.
Найкраще укладати нагрівальний мат під гранітну плитку або кахель.
ІЧ-системи
Плівковий або інфрачервона підлога являє собою тонку плівку з нагрівальних інфрачервоних наноелементів вуглецевмісних матеріалів, які під дією струму генерують ІЧ-випромінювання.
Плюси:
- швидке нагрівання за малого енергоспоживання. В середньому заощадження електроенергії досягає 20%, порівнюючи з кабелем;
- не потребує організовувати клейовий шар або стяжку: плівка укладається безпосередньо під фінішне покриття.
Цим фінішним покриттям зазвичай слугує ламінат, паркет, лінолеум і навіть килимові покриття. Т.е., ІЧ-плівка укладається сухим методом, а перед тим, як зробити тепла підлога у квартирі, не потрібно робити стяжку.
Мінус — для інших покриттів така система не підійде. Вона погано
тримається на стяжці та плитковому клеї, тому таке покриття може виявитися дуже
недовговим.
ІЧ-систему також можна монтувати в стіни та стелю, що в поєднанні з низьким енергоспоживанням робить її ефективним рішенням для основного опалення.
Водяна підлога. Чи підійде для квартири?
А тепер розповімо, що таке водяна система та чи можна робити водяна тепла підлога у квартирі в Україні на сьогодні.
Тепла водяна підлога — це система, у якій нагрівальним елементом слугують труби та гаряча вода, що надходить безпосередньо із системи гарячого водопостачання. Вона часто вважається заміною радіаторам і основним джерелом тепла.
Порівнюючи з радіаторами тепла підлога від опалення, добра тим, що тепловий потік розподіляється більш підходяще для людини. За принципом «тримуй голову в холоді, а ноги зберігайте в теплі», на відміну від радіаторів, основне тепло від яких базується у стелі.
Порівнюючи з монтажем електрополі, рішення з інтеграцією в опалювальну систему часто економніше.
Але є "але". Річ у тім, що встановлювати водяну тепла підлога у квартирі закон забороняє.
Є і практичні причини:
- По-перше, під час під'єднання додаткового водяного контуру до централізованого опалення велика ймовірність, що тиск впаде у всій системі.
- По-друге, магістраль може прорвати та затопити сусідів.
- По-третє, робота системи в такому разі безпосередньо залежить від наявності гарячої води в центральному опалювальному контурі.
У будь-якому разі водяна тепла підлога у квартирі — це заборонено. А ось для встановлення в приватних будинках і котеджах з автономним опаленням це економічно ефективний і довговічний варіант.
Вибираємо тепла підлога у квартиру
Отже, власники квартир вибирають між кабельним, інфрачервоним підлогою та матами. Водночас різні нагрівальні системи представлені в асортименті. Наприклад, нагрівальні кабелі вирізняються діаметром, потужністю, кількістю жил, способом під'єднання тощо.
Для того, щоб правильно вибрати тепла підлога в квартиру, вам буде потрібна консультація професіонала. Зверніться до майстрів із досвідом укладання різних типів систем або зверніться до фахівців інтернет-магазину за докладною консультацією й розрахунком.
У загальних межах: вибір нагрівальних елементів залежить від:
Матеріалу підлогового покриття. Монтаж під плитку можливий за наявності грючого кабелю або мата, тому що вони не бояться вологості, чого не скажеш про плівкову систему, які укладається тільки "сухим" способом. Для укладання теплої підлоги у квартирі під ламінат, паркет або лінолеум найбільш енергоефективним рішенням стане плівка. Але для прийняття остаточного рішення потрібно враховувати й інші чинники.
Висоти стелі. Під час використання кабелю потрібна стяжка з бетону, завтовшки 3+ см. Вкупі з утеплювачем і матеріалом оброблення підлога може піднятися до 8-10 см, що не завжди вигідно. Під час укладання термомату це приблизно 5 см, ІЧ-плівки — не більш ніж 2 см.
Необхідної потужності. Вибір залежить від того, основне облаштовується опалення або додаткове, від обігрівної площі та товщини стяжки, від типу приміщення, наявності внизу підвала тощо.
Затрати електроенергії. Найменш витратним вважається ІЧ-пол. На другому місці — кабель. Зазначимо, однак, що прогрітий шар бетону за наявності стяжки ще якийсь час випромінює тепло, водночас не споживаючи електрику. Водночас під час вимкнення плівкової підлоги матеріал миттєво остигає.
Загальні витрати. Кабель найдешевший, але на його укладку доведеться витратити додаткові засоби, особливо, якщо ваші будівельники не знають, як правильно зробити тепла підлога та доводиться наймати фахівців.
Термомат дорожчий на 25-30%, але наявність стяжки не є обов'язковою.
Плівка найдорожча, але водночас споживання електроенергії в неї мінімальне.
В іншій статті в нашому блогі ми визначаємо, яку тепла підлога краща за водяну або електричну для котеджів. Якщо тема актуальна, рекомендуємо ознайомитися!